SRS Legal
Kancelarie radców prawnych

29.12

Samodzielna działalność gospodarcza w Niemczech

Jak już pisaliśmy na blogu, istnieje wiele możliwości legalnego świadczenia usług na terenie Niemiec. Jednym z nich jest odpowiednik jednoosobowej działalności gospodaczej – Gewerbe, lub też w przypadku osób wykonujących wolne zawody, zarejestrowanie sie w Niemczech jako „selbständig”. Działalność gospodarczą w tej formie zakładają najczęściej osoby, które samodzielnie zamierzają świadczyć usługi lub też zamierzają zatrudniać niewielu pracowników w Niemczech i jest to najbardziej rozpowszechniona forma prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek przez obywateli polskich w Niemczech.

Otwarcie firmy

Samo otwarcie firmy nie jest skomplikowane. Początek drogi zaczyna się w Urzędzie Gospodarczym (Gewerbeamt), gdzie za uiszczeniem niewielkiej opłaty dokonywany jest wpis do rejestru. Gewerbeamt zawiadamia o dokonanym wpisie właściwe miejscowo izby rzemieślnicze, izby handlowe oraz Urząd Skarbowy. Należy pamiętać o tym, że pewne zawody czy branże wymagają specjalnych kwalifikacji i założenie działalności gospodarczej dla osób z tej grupy wymaga posiadania dyplomu, uznanego na terenie Niemiec, a także zarejestrowania we właściwej izbie. Dla założonej działalności gospodarczej niezbędne jest również konto bankowe (Girokonto), za pośrednictwem którego dokonywane będą transakcje firmy i które zgłosić trzeba będzie w Urzędzie Skarbowym (Finanzamt). Pamiętać trzeba również o konieczności posiadania adresu na terenie Niemiec, pod którym prowadzona będzie działalność gospodarcza i pod którym urzędy i instytucje będą mogły dostarczyć korespondencję. Miejscem prowadzenia działalności może być również miejsce zameldowania na terenie Niemiec.

Finanzamt – rejestracja podatkowa

Kolejnym krokiem po zarejestrowaniu działalności w Urzędzie Gospodarczym jest zarejestrowanie przedsiębiorcy w Niemczech do celów podatkowych. Osoby, które zamierzają wykonywać w Niemczech wolny zawód nie maja obowiązku rejestracji Gewerbe i swoją drogę zaczynają w Urzędzie Skarbowym.

Składając wniosek o nadanie numeru podatkowego należy dokonać wyboru formy opodatkowania. Przed podjęciem decyzji w tym zakresie warto skorzystać z porady radcy prawnego lub doradcy podatkowego, który mając na względzie zamierzenia biznesowe doradzi jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza. Do rozważania jest m.in. kwestia, czy konieczne będzie rozliczanie przez firmę podatku obrotowego (VAT), a tym samym dodatkowy numer identyfikacji podatkowej z tym związany. Ważne jest również ustalenie, czy rozliczanie przychodów następować ma na zasadach faktycznych wpływów, czy też już z momentem wystawienia rachunku. Dla osób świadczących usługi w branży budowlanej znaczenie ma również uzyskanie tzw. Freistellungsbescheinigung, dzięki któremu zleceniodawca nie będzie zobowiązany do zatrzymywania części należnego wynagrodzenia na poczet podatku.

Brak złożenia wniosku do Finanzamt może doprowadzić do automatycznego nadania numeru podatkowego przez Urząd Skarbowy. W tym przypadku jednak na zasadach ogólnych, bez przywilejów podatkowych.

Ubezpieczenie w Niemczech

Nieco inaczej niż w Polsce przedstawia się kwestia podlegania osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą ubezpieczeniom na terenie Niemiec. Osoba prowadząca firmę w Niemczech musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Przepisy nie precyzują, czy musi być to ubezpieczenie opłacane w Niemczech, czy może być to ubezpieczenie opłacane w innym kraju Unii Europejskiej. Niemieckie organy uznają pod pewnymi warunkami posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego z innego kraju Unii Europejskiej, np. z Polski. Opłacanie składek na ubezpieczenie rentowe przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Niemczech nie jest obowiązkowe.

Podatki w Niemczech

Kwestia opodatkowania samodzielnej działalności gospodarczej, pomimo iż jest to jedna z prostszych form świadczenia usług na terenie Niemiec, jest dość złożona. Dużo zależy od wysokości przychodów osiąganych z działalności gospodarczej. Zasadniczo po zakończeniu roku podatkowego prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest złożyć deklarację podatkową podatku dochodowego i w przypadku kiedy jest należny, zapłacić podatek dochodowy. Przygotowanie deklaracji podatkowej warto powierzyć specjaliście, który wie jakie wydatki uznać można za koszt podatkowy i jak zoptymalizować opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej. W zależności od wysokości przychodów, niektórzy przedsiębiorcy prowadzący Gewerbe muszą również złożyć deklaracje podatkową podatku od prowadzenia działalności gospodarczej (niewystępujący w Polsce Gewerbesteuer). Jeśli przedsiębiorca rozlicza podatek obrotowy (VAT) co do zasady zobowiązany będzie on jednak już w trakcie roku podatkowego do składania comiesięcznych deklaracji i zapłaty zaliczek na ten podatek. Szczegółowa ocena obowiązków podatkowych przedsiębiorcy prowadzącego samodzielną działalność gospodarczą w Niemczech wymaga jednak oceny konkretnego przypadku.

Jeśli mają Państwo pytania odnośnie tego, jak założyć i jak prowadzić samodzielną działalność gospodarczą w Niemczech oraz jakie obowiązki są z tym związane, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

 

Spodobał ci się artykuł ? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się nim z innymi:
Joanna Rupa LL.M

O autorze Joanna Rupa LL.M

Radca prawny praktykujący na terenie Niemiec i Polski. Na co dzień zajmuje się obsługą podmiotów gospodarczych. Specjalizuje się w doradztwie przedsiębiorcom prowadzącym działalność transgraniczną.


MENU


O nas
Radcy prawni


Kontakt
e-mail: info@srslegal.pl

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress