SRS Legal
Kancelarie radców prawnych

24.12

Księgowość i rachunkowość w Niemczech

Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec wiąże się z obowiązkami podatkowymi i księgowymi oraz z obowiązkiem prowadzenia rachunkowości przedsiębiorstwa. Niemieckie przepisy wymagają między innymi utworzenia planu kont, prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie niemieckiego prawa handlowego i podatkowego oraz złożenia deklaracji podatkowych w Niemczech.

Po zakończeniu roku obrotowego pamiętać należy o sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego (w tym sporządzenie bilansu, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów finansowych) i złożeniu drogą elektroniczną delkaracji podatkowej do właściwego Urzędu Skarbowego. Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na terenie Niemiec warto więc zapoznać się z obowiązującymi zasadami, żeby nie zagubić się w gąszczu przepisów.

Nie każdy przedsiębiorca musi od razu prowadzić pełną rachunkowość i księgowościw Niemczech. Przy spełnieniu pewnych warunków istnieje możliwość skorzystania z uproszczonych zasad prowadzenia rachunkowości. Przedsiębiorca nie może jednak przekroczyć w roku obrotowym kwoty zysku 50.000 Euro lub obrotu 500.000 Euro. Według niemieckich przepisów przedsiębiorca nie ma w takich przypadkach obowiązku przeprowadzenia inwentaryzacji, sporządzenia bilansu oraz rachunku zysków i strat. Wystarczy uproszczona forma prowadzenia rachunkowości na podstawie tzw. rachunku nadwyżki dochodów (niem. Einnahme- und Überschussrechnung / EÜR).

Sporządzenie rachunku nadwyżki dochodów polega na odliczeniu od kwoty przychodów kwoty poniesionych w danym roku obrotowym wydatków. Zwykle uwzględnia się wszystkie dochody i wydatki z danego roku. Od zasady tej są wyjątki, np. środki trwałe o wartości powyżej 410 Euro nie mogą zostać w całości odliczone w roku ich nabycia i podlegaja specjalnym zasadom amortyzacji.

Co do zasady przedsiębiorcy mają również obowiązek comiesięcznegoodprowadzenia podatku obrotowego VAT (niem. Umsatzsteuer). Istnieje możliwość zwolnienia od podatku VAT jeżeli przychody z działalności gospodarczej w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 17.500 Euro lub w bieżącym roku podatkowym nie przekroczą prawdopodobnie kwoty 50.000 Euro. W przypadku odprowadzania VATu przez dwa lata mając działalność gospodarcza w Niemczech, od trzeciego roku podatkowego istnieje możliwość kwartalnego odprowadzania podatku VAT i składania kwartalnych deklaracji (jeśli nie przekroczy się w poprzednim roku obrotowym kwoty należnego podatku 7.500 Euro). Jeśli kwota należnego podatku VAT w poprzednim roku nie przekroczyła 1.000 Euro można złożyć wniosek o zwolnienie ze składania deklaracji w trakcie roku podatkowego. Wówczas deklarację podatku VAT składa się tylko raz, po zakończeniu roku podatkowego.

Działalność gospodarcza w Niemczech prowadzona z naruszeniem obowiązkówzwiązanych z prowadzeniem rachunkowości zgodnie z niemieckimi przepisami wiąże się z karami, w tym do dwóch lat pozbawienia wolności (§ 289b StBG). Błędy w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i podatkowych mogą skutkować ustaleniem przez niemieckie organy podatkowe, że doszło do oszustwa podatkowego. Popełnienie w Niemczech oszustwa podatkowego (niem. Steuerhinterziehung) zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do 10 lat.(§ 370 AO). Prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych może uchronić również od szacunkowego wymierzenia podatku przez niemiecki Urząd Skarbowy.

Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie tego jak prowadzić księgowość irachunkowość w Niemczech, służymy Państwu pomocą.

Spodobał ci się artykuł ? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się nim z innymi:
Joanna Rupa LL.M

O autorze Joanna Rupa LL.M

Radca prawny praktykujący na terenie Niemiec i Polski. Na co dzień zajmuje się obsługą podmiotów gospodarczych. Specjalizuje się w doradztwie przedsiębiorcom prowadzącym działalność transgraniczną.


MENU


O nas
Radcy prawni


Kontakt
e-mail: info@srslegal.pl

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress