SRS Legal
Kancelarie radców prawnych

25.05

Zmian w k.p.a. (cz. IV). Poświadczenie za zgodność z oryginałem

Mała, ale bardzo przydatna zmiana zmiana kpa.

Może nie wpłynie bezpośrednio na czas trwania postępowania, ale na pewno skróci czas potrzebny do przygotowania dokumentów – załączników do wniosku o wydanie decyzji.

Oryginały dokumentów

Konieczność składania dokumentów w oryginale w praktyce sprawiała spore kłopoty. Największe gdy chodzi o pełnomocnictwo. Często bowiem jest tak, że pełnomocnik otrzymuje jeden egzemplarz pełnomocnictwa, a w imieniu inwestora musi prowadzić jednocześnie kilka postępowań.

Ponieważ w każdym postępowaniu konieczne jest przedłożenie pełnomocnictwa w oryginale konieczna była wizyta u notariusza w celu uzyskania jego odpisów.

Zmiana kpa -poświadczenie za zgodność z oryginałem

Po nowelizacji k.p.a. nie będzie już takiej konieczności.

Składając dokumenty do urzędu wystarczy, że okażemy oryginał upoważnionemu pracownikowi, a on poświadczy za zgodność z oryginałem kopię dokumentu i włączy go do akt.

Wystarczy zatem, że w urzędzie pokażemy oryginał, ale nie będziemy musieli już go w nim pozostawiać. W aktach pozostać będzie mogła kopia, poświadczona za zgodność z oryginałem przez pracownika urzędu.

Spodobał ci się artykuł ? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się nim z innymi:
Anna Siwkowska

O autorze Anna Siwkowska

Jestem radcą prawnym, na co dzień wspieram przedsiębiorców w sprawach związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.  Doradzam w toku procesu inwestycyjnego w szczególności dla przedsięwzięć z zakresu elektroenergetyki, w tym dla linii napowietrznych, fotowoltaiki i farm wiatrowych. Po godzinach jestem amatorką sportu, słodyczy i mojego kudłatego psa.


MENU


O nas
Radcy prawni


Kontakt
e-mail: info@srslegal.pl

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress