SRS Legal
Kancelarie radców prawnych

24.12

Zmiana wysokości odsetek ustawowych

W dniu 23 grudnia 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych (DZ. U. z 2014 r. poz. 1858), w którym to określona została nowa wysokość odsetek ustawowych. Z dotychczasowych 13 % w stali rocznej wysokość odsetek obniżona została do 8

Zgodnie z art. 359 § 2 kodeksu cywilnego, jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe. Najczęściej będziemy mieli do czynienia z tą sytuacją, gdy nasz kontrahent nie płaci nam na czas za fakturę lub rachunek, a w umowie z nim albo zapisaliśmy, że w takiej sytuacji należeć nam się będą odsetki ustawowe, albo nie zapisaliśmy nic.

W przypadku gdy należały nam się odsetki za okres przed 23 grudnia 2014 r., a dłużnik nadal nam nie płaci to odsetki będą wyliczane następująco :

  • pierwszy dzień od którego liczymy odsetki – do 22.12.2014 r. – 13 %
  • 23.12.2014 r. – do dnia zapłaty – 8 %.

W umowie można inaczej ukształtować wysokość należnych odsetek, jednak należy pamiętać, aby ich wysokość nie przekroczyła wysokości odsetek maksymalnych. Odsetki maksymalne to najwyższe odsetki jakich możemy zażądać w przypadku opóźnienia w płatności naszego dłużnika. Nawet jeśli w umowie strony zgodzą się na wyższą wartość odsetek, to i tak w przypadku opóźnienia należeć będą się odsetki maksymalne.

Wysokość odsetek maksymalnych to czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Od dnia 9 października 2014 r. stopa ta wynosi 3 %, stąd też obecnie odsetki maksymalne wynoszą 12 % w skali roku. W ostatnich latach ich wysokość uległa znacznemu obniżeniu – np. w maju 2012 r. stopa lombardowa wynosiła 6,25 % a więc odsetki maksymalne wynosiły 25 %, w maju 2013 r. było to odpowiednio 4,25 % i 17 %, w maju 2014 r. już tylko 4 % i 16 %. Doprowadziło to do sytuacji w której od października 2014 r. odsetki maksymalne niższe były niż odsetki ustawowe, a więc konieczne okazało się ich obniżenie.

 

Spodobał ci się artykuł ? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się nim z innymi:
Anna Siwkowska

O autorze Anna Siwkowska

Jestem radcą prawnym, na co dzień wspieram przedsiębiorców w sprawach związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.  Doradzam w toku procesu inwestycyjnego w szczególności dla przedsięwzięć z zakresu elektroenergetyki, w tym dla linii napowietrznych, fotowoltaiki i farm wiatrowych. Po godzinach jestem amatorką sportu, słodyczy i mojego kudłatego psa.


MENU


O nas
Radcy prawni


Kontakt
e-mail: info@srslegal.pl

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress